Lytham War Memorial

This is the list of names from Lytham War Memorial at Hastings place.
This is the page they have been linked from.


THE GREAT WAR
1914-1919

THEIR NAME LIVETH
FOR EVERMORE



ADAM, HENRY W CAPT R.N.A.
ALCOCK FREDERICK CPL
ATKINSON THOMAS, SERGT.


BARLOW FRANK PTE
BARLOW SIDNEY J AIR MECH
BARRY WILLIAM PTE.
BARRETT KEITH C. PTE.
BARRETT HAROLD E. GUNNER
BAYLISS DAVID PTE.
BELL GEORGE PTE M.M.
BILSBOROUGH WILLIAM T.  PTE.
BLACKHURST JAMES L/CPL
BONNEY JOSEPH PTE.
BOOTH HARRY PTE.
BRETHERTON SAMUEL PTE.
BRIDGES CHARLES H. CPL.
BRODERICK ERIC W. LIEUT.
BROOK LEONARD LIEUT M.M.
BROTHERS BERNARD GNR.
BROWN GEORGE PTE.
BRYCE-SMITH N. INGRAM 2nd LIEUT
BURROW EDWARD LIEUT.
BUTLER GEORGE SERGT.
BUTLER EDWARD PTE.
BUTTERWORTH HAROLD LIEUT M.C.


CAFFEREY ARTHUR PTE.
CARTMELL JOHN GNR.
CARTMELL RICHARD PTE.
CARTMELL RICHARD GNR
CARTMELL ROBERT PTE.
CARTMELL WILLIAM J. PTE.
CASHMORE HARRY PTE
CHALLONER ROBERT PTE.
CLARK WILLIAM E. L/CPL
CLARKE ALFRED PTE.
CLARKE JOHN R. SERGT.
CLARKSON THOMAS PTE.
COLLINSON EDWARD PTE.
COLLINSON JOSEPH CPL.
COLTAR GEORGE CAPT. MER. MARINE
CONSTANCE WILLIAM G TPR
COOKSON ARTHUR PTE
CRITCHLEY ROWLAND 2nd LIEUT.
CRITCHLEY CHARLES PTE.
CROMPTOM HARRY D. 2nd LIEUT.
CROOKALL WALTER PTE.
CROPPER JOHN PTE.
CROSS JOHN RIFMAN.
CUNLIFFE CLEMENT W.  2nd LIEUT.


DAGGER W. VICTOR AIR MECH
DAVIES HERBERT CPL.
DAVIES ALFRED SERGT.
DAWSON WILLIAM. H.  2nd LIEUT.
DAWSON HERBERT G. 2nd LIEUT.
DAWSON BERT GNR.
DAY PERCIVAL CPL.
DENTON JAMES. PTE.
DEWHURST R. VERNON. PTE.
DICKINSON EDWARD CAPT.
DICKSON JAMES B. GNR.
DIXON THOMAS H. CAPT M.C.
DIXON ALFRED CPL.
DUGDALE DANIEL CAPT.


EAVES RICHARD CPL
EAVES ALBERT PTE.
ECCLES JOSEPH CPL.
ELLIS JOHN E. PTE.
ENTWHISTLE JOSEPH GNR.
ETHERINGTON WILLIAM GNR.


FAIR J. GERALD 2nd LIEUT
FISHER ROBERT L. CARPENTER
FISHER  WILLIAM CPL
FOX FRANK L/CPL


GLASGOW ROBERT PTE
GRANT COLIN L/CPL
GREENHALGH LEONARD A. PTE.
GREENING WILLIAM PTE.


HAIGH JAMES LIEUT.
HAMILTON WALTER TRIMMER
HARRISON FREDERICK R. DRIVER.
HAWORTH ROSTRON PTE.
HAYES DONALD D. SERGT.
HELM ROBERT SEAMAN.
HEPBURN ARCHIBALD J. CAPT.
HESKETH WILLIAM C. LIEUT.
HESKETH THOMAS H. LIEUT.
HAYWOOD JAMES PTE.
HIGGS HORACE E. PTE
HODGE VERNON L. PTE.
HODSKINSON THOMAS PTE.
HOUGHTON J. LUTHER CPL.
HOLDEN THOMAS B. PTE.
HOLLAS WILLIAM SEAMAN
HOLLIDAY CECIL PTE.
HOLMES CUTHBERT B. 2nd LIEUT
HOPEWELL THOMAS PTE.
HOWARD LEWIS C. LT. COL D.S.O.
HOWARD HARRY. E. 2nd LIEUT
HUGHES GEORGE 2ND LIEUT.
HUTCHINSON CECIL L. LIEUT.


ILLIDGE HARRY L/CPL
ISLES RICHARD CSM


JACKSON JOHN K. SEAMAN.
JAMES WILLIAM A. CPL.
JAMES RALPH H. SERGT.

JAMESON ALBERT L/CPL.


KAY ALFRED V L/CPL
KNOWLES ALICE WRNS


LAWRENCE THOMAS PTE
LEAVER HARRY R RIFMN
LEAVER THOMAS C. RIFMN
LEWIS ALEC J. PTE.
LUCAS WILLIAM G SERGT.


MACDONALD ROBERT PTE.
MCLELLAN S. JACK PTE
MCNICHOLAS CHRISTOPHER L/CPL
MCKIE ERIC 2nd LIEUT
MEADOWCROFT JAMES 2nd LIEUT.
MEDCALF EDWARD PTE.
MEYRICK J. CHARLES 2nd LIEUT.
MILLER ROBERT PTE.
MILLIGAN DONALD S.E. LIEUT R.A.M.C.
MOGRIDGE FREDERICK PTE.
MORTON LEWIS LIEUT R.N.R.
MOULDEN ERNEST H. PTE.
MYERS JOHN GNR.


NICKSON HARRY MAJOR


OXLEY WALTER L/CPL


PARKER WILLIAM L/CPL
PARKINSON RICHARD SERGT M.M.
PARKINSON RICHARD PTE.
PARKINSON ROBINSON PTE.
PHILLIPS BERT SERGT.
PRICHARD ALFRED R. SERGT.


REESE GRAHAM PTE.
REILLY ARTHUR V. DRIVER.
RILEY FRANK R. PTE.
ROBINSON ALEXANDER J. PTE.
ROBINSON SAMUEL N. PTE.
ROBINSON CHARLES PTE.
ROBINSON J. P. 2nd LIEUT.
ROWSON STANLEY 2ND LIEUT.


SALTHOUSE EDWARD PTE.
SALTHOUSE HAROLD PTE.
SCOTT NORMAN LIEUT M.M.
SHEPHERD ARTHUR CPL.
SILVESTER JOS E L CAPT. MER. MAR.
SINGLETON JOHN PTE.
SINKINSON F. GEOFFREY 2nd LIEUT.
SMITH DONALD
SNALAM FRED PTE.
STANSFIELD FRANK LIEUT
STOTHER JOSEPH GNR.
STOTHER WALTER CPL.
STRICKLAND R. ARTHUR SEAMAN.
STRINGFELLOW WILLIAM H? PTE
STUBBS ERNEST W. GNR
STUTTARD FRANK CPL.
STATTARD HAROLD P. LIEUT.
SUTTON THOMAS GNR.


TAIT ALBERT DRIVER.
TATTERSALL GEORGE PTE.
TATTERSALL WILFRED PTE.
TAYLOR CLAUDE PTE.
THACKER CLARENCE O. PTE.
TIPPING EDWARD C.S.M.
TIPPING THOMAS.H. L/CPL.
TIPPING JOHN W L/CPL.
TIPPING T ARTHUR PTE.


VAUGHAN ARCHIBALD PTE.
VINCENT HAROLD PTE.


WADDLE CHARLES P. L/CPL
WAKEFIELD J. HENRY PTE.
WAKEFIELD JOSEPH PTE.
WAKEFIELD JOHN W PTE.
WANE HAYWARD 2nd LIEUT
WARD JOHN 2nd LIEUT
WARRINER-BROWN MACDONALD CAPT.
WEBB RICHARD J. 2nd LIEUT
WHEWELL JOHN PTE.
WHITESIDE PETER SEAMAN
WHITESIDE GEORGE PTE.
WHITESIDE ROBERT L/CPL
WHITESIDE HARRY PTE.
WILKINSON H.W. PTE.
WILSON SIDNEY BOMB.
WILSON JOHN J. TROOPER
WILSON HENRY R. PTE.
WINDEBANK THOMAS L/CPL
WINDEBANK C.Q.M.S
WOODS ARTHUR SERGT. M.S.M.
WRIGHT EDGERTON. L. CAPT. BRIG. MAJ.
WRIGLEY E. CEDRIC. PTE.


IN MEMORY OF THOSE WHO FELL
1939 - 1945



ALEXANDER HAROLD  SGT PILOT
ALMOND E. ROY SUB LT.
ASHTON JAMES DECK OFF.


BARLOW DOUGLAS A. LT.
BENTHAM JOHN DRIVER
BICKNELL NORMAN  SEAMAN
BOUGHTON BADEN. R.  SEAMAN.
BROOKSBANK HERBERT  L/CPL.
BROWN JOSEPH  GUNLAYER


CANDLISH CLIFFORD  FLT SGT.
CANNING DONALD  PILOT OFF.
CATTERALL FREDERICK W. PTE.
COOKSON THOMAS F. SEAMAN
COWARD RICHARD  LANCE SGT.
CROOK CHARLES R. SPR.


DAWSON MAURICE PTE.
DEWHURST ROBERT  SGT.
DUCKWORTH TOM G. TEL.


EAVES JAMES  FUSILIER
ECCLES JOHN  PTE.
ECCLES JOSEPH  SGT.
ECCLES WILFRED  TROOPER
ETHERINGTON KENNETH J. FLT SGT.


FERGUSON ALAN E.  FLT LT.
FRANKS JACK R. S SGT.


GILLETT JOHN A. SGT
GILLETT WILLIAM  PTE.
GORDON GEORGE W. SGT.
GREGSON RICHARD  SEAMAN


HAMILTON WALTER  PETTY OFF
HANCOCK JOHN R. SEAMAN
HARDMAN ALAN  A.C.
HARDMAN JOHN C.  FLT LT.
HARVEY ALEXANDER  PILOT OFF


JONES HARRY K.  LAC.


KERSHAW JOHN A.  ELEC.
KNOWLES THOMAS CPO.


LEATHERLEY WILLIAM T. SGT.
LEE THOMAS  L/CPL.
LINDLEY HERBERT M. CADET.
LOW WILLIAM SGT NAV.


McDONALD JOHN  GUNNER
McGARRY CLEMENT S. L/CPL
McGARRY ROBERT N. GUNNER
MILLIGAN RONALD W.B.  CAPT


NEWSHAM THOMAS A. STOKER


OGDEN ERNEST R. GUNNER
OSBORNE DEREK V. SGT PILOT


PARKINSON ALFRED J. DRIVER
PINK SAMUEL  PETTY OFF
POTHECARY JAMES W.  SGT OBS.


QUINN JOSEPH  PETTY OFF.


READ PHILIP J.  PILOT
REED PHILIP R. E. PTE.
REES-JONES G. F. SQD LDR.
ROGERSON JOHN T. PILOT OFF
ROWLAND GEORGE A  SEAMAN
ROYLE ERNEST M. GUNNER


SCHOFIELD ERNEST H.  SUB LT
SHORROCK WILLIAM   SPR.
SILVEIRA W. PETER T.  APP.
SOMERSHEILD JOHN A. CAPT.
SPALDING FRED W. D. PTE.
STEVENS HENRY M.  W.O.


TAYLOR GEOFFREY D.  FLT SGT.
THOMAS GEORGE D. LAC.
TOMLINSON LEONARD R. SGT AC.


UNSWORTH JOHN  CAPT.


WATSON EDWIN H.  LT.
WHITEHEAD JOHN A. LT.
WHITESIDE GEORGE W. SGT
WHITESIDE ROBERT M.  W.O.
WILKIN WILLIAM  A.C.
WILLETS TOM  SUB LT.
WHITTLE HUMPHREY M.  GR CAPT.


SGT M. CHADWICK 23 PIONEER CORP AFGANISTAN  25.1.2009
CPL L.O.C. MARLTON-THOMAS R.E. AFGHANISTAN  15.11. 2009